Eva Grillová

Xbox One se bez Kinectu prodává v USA dvakrát lépe, na PS4 to pořád nestačí

Sony začala tuto generaci konzolí s PlayStation 4 tak dobře, že ji neohrozilo ani vydání Titanfall a zatím nestačí ani nabídka Xbox One bez Kinectu o 100 dolarů levněji. Microsoft se na svém webu chlubil, že v porovnání s květnem byly červnové prodeje Xbox One v USA více než dvojnásobné. Přesto to na sesazení PS4 z prvního místa nestačilo. Sony oznámila, že PlayStation 4 byla za červen opět prodávanější než Xbox One, což je statut, který Sony drží už šest měsíců.

Microsoft zavírá Xbox Entertainment Studios, Halo a Quantum Break seriály ale dokončí

V září minulého roku Microsoft koupil Nokii a necelý rok poté přichází zpráva o velkém propouštění. Microsoft se v nadcházejících měsících rozloučí zhruba s 18 tisíci zaměstnanci, z nichž cca 12 tisíc pracovalo v Nokii. Propouštění se ale dotýká i zábavní divize Microsoftu, zejména Xbox Entertainment Studios.

Sony přemýšlí o obdobě early access pro PlayStation platformy

Early access, nebo také předběžný přístup do často velmi rozpracované hry, je jakýmsi fenoménem posledních let, ze kterého se pomalu stává pro menší a středí hry standard. Jde také o jeden z mnoha modelu, které vzešly z PC scény a postupně si najdou cestu na konzole. Sony totiž o ekvivalentu předběžného přístupu velmi seriózně uvažuje a v podstatě ho již aktivně řeší. Jen musí systém rozpracovaných her, za které se platí, důkladně promyslet a nastavit hranici, od které se celý model odrazí.

Změny v herním průmyslu jsou podle provozního ředitele EA nevyhnutelné, i když se řadě hráčů nelíbí

Změna je krásná věc, které se spousta lidí bojí s poukazem na argument, že není třeba měnit něco, co funguje. Nic ale nefunguje věčně, jak ukazuje postupná proměna herního průmyslu v posledních několika letech (digitální distribuce, free to play, early access, komunitní financování). Ne všichni nové trendy vítají, ale nedá se svítit - změna je nevyhnutelná. V rozhovoru pro GI.biz podpořil tento postoj Peter Moore (provozní ředitel EA) s poukazem na události uplynulých let v hudebnímu průmyslu, kterým se průmysl herní samozřejmě chce vyhnout.

YouTube chystá podporu videí v 60 fps a možnost podpořit tvůrce oblíbených videí

Video na internetu = YouTube. Tečka. Tento monopol možná nabourala služba Twitch.tv, která se stává standardem pro streamování z her, jakkoli se o dosažení podobné mety snaží, zatím neúspěšně, i YouTube. Ostatně v kuloárech kolují spekulace, že by mohl YouTube Twitch koupit. Každopádně Google nespoléhá jen na možnou koupi úspěšné služby a YouTube chce vylepšovat dál bez ohledu na okolnosti. Z chystaných novinek na YT přitom budou mít radost hlavně letsplayeři a vůbec tvůrci videí s herní tématikou.

Ubisoft kritizuje DRM, platící zákazníky už nechce trestat

Doba, kdy si mohl CD Projekt rozjet vedlejší byznys se školením jiných vydavatelů ohledně uživatelsky pozitivního přístupu k DRM, se pomalu chýlí ke konci. Někdo to pochopil hned, někdo má trochu delší vedení, ale lepší pozdě než později. Že je DRM k ničemu došlo nakonec asi i lidem z Ubisoftu, z nichž nyní vychází prohlášení, která jako by vypadla z porady CD Projektu. DRM je špatné, áno a radujme se, protože Ubisoft to po mnoha a mnoha letech taky pochopil a nyní se proti DRM ostře postavil.